neděle, října 23

ROTHMAYEROVA VILA



Naše další cesta vedla tentokrát mimo fakultu.. Přesněji na Břevnov do vily, postavené v letech 1928-1929 a jak už nám název napovídá - navrženou architektem Otto Rothmayerem (1892-1966).

O. Rothmayer byl český architekt, narozený se v rodině truhláře a i sám poté toto řemeslo vystudoval. Nejčastěji je znám díky přestavbě Pražského hradu s Jože Plečnikem - nejdříve byl jeho žákem, později s ním spolupracoval a nakonec se stal jeho zástupcem, když se Plečnik rozhodl odstěhovat do své rodné Lublaně.




O.Rothmayer chtěl postavit dokonalou vilu pro sebe a svoji rodinu. Inspiraci hledal ve slovinské Vile Stadion. Miloval výhled do přírody, proto navrhl v horním podlaží velkou terasu a budovu situoval do krajiny kousek od města. Užil do ni i některé geometrické proporce (viz. foto).



 




Užíval nejčastěji řemeslné materiály - nejpoužívanější materiály v jeho vile je dřevo, ocel nebo sklo. Veškerý dřevěný nábytek je vyráběn na míru a co si mohl vyrobit architekt sám - neváhal a vyrobil - v tom jeho kouzlo.

K povšimnutí stojí perfektní detail profilování na krajích budovy, ať to jsou okapy, parapety či ukončení atiky.

O. Rothmayer zde žil se svoji ženou celý život. Po jejich smrti se do vily přestěhoval jejich syn Jan se svojí rodinou. V roce 2008 pak byla prodána hlavnímu městu Praha (aby mohla být zrekonsruován




Rekonstrukce skončila před 2 lety a je nyní je otevřena veřejnosti.






květináče - vyrobené Ottou Rothmayerem (ze sudů)

pondělí, října 17

ARCHITEKTONICKÁ KOMPOZICE A ZÁKONY VIZUÁLNÍHO VNÍMÁNÍ

Věci, které kolem sebe vidíme rozlišujeme na dvě jednoduché kategorie - jestli se nám líbí nebo nelíbí.

První pohled na věci je důležitý. Díváme se kolem sebe nenáročně, ale vždy pořád vnímáme tvar, hloubku, barvu, apod. Někdy ani nedokážeme říci, proč se nám daná věc líbí či nelíbí, prostě to tak je.


Existují prostředky, které nám tyto pocity na první pohled obstarávaní. Zákony vizuálního vnímání zkoumají: strukturu figury, prostor, světlo, atd., A právě s nimi jsme na druhé hodině ZANu pracovali a zobrazovali je pomocí barevných papírů.

 
 V mém případě se jednalo o:
  • uspořádanost
  • kontrast barev
  • chaos
  • kontrast velikostí
  • gradace


Ale zpět k architektuře, protože i tam tyto zákony používáme a vnímáme je. Pokud je stavba např. symetrická, koukneme na ni a nemáme pochybnosti. Přesněji - ani nepřemýšlíme nad tím, proč to okno není o 1 metr posunuto doprava, apod. Proto jsou vizuální zákony velice důležité. U slova symetrie například mluvíme spíše o starších stavbách, protože dnes je vše převážně asymetrické a atypické.

Musíme tedy při každém navrhování přemýšlet, jaké kompozice a zákony zrovna používáme a jaký pocit to v nás vyvolává



(Pozor, nejen symetrie, podobnost a uspořádanost je očím příjemná. I dobře promyšlený chaos může na budově působit příjemně a hezky! ..A to platí u všeho...)

úterý, října 11

NULOVÝ BOD, PRVNÍ ZAN A REGULAČNÍ LINIE

Minulý týden byl plný seznámení. Začala škola a s ní i první zmínky o Vitruviovi a jeho díle Deset knih o architektuře, do kterých zformuloval zásady estetiky architektury.

Nejdříve jsme na přednáškách probrali jeho knihu teoreticky a poté jsme zásady hledali na určitých stavbách..



Villa Valmarana (Siliera)


Já přesněji na renesanční stavbě architekta Andrea Palladia - Villa Valmarana v Siliaře. Stejně jako jiné projekty tohoto architekta, nebyla postavena podle původních návrhů, což je vidět na obrázcích. Postavena byla v roce 1560.


V této době, kdy se postavila i tato vila, byla architektura jiná než je dnes - byla složena z modulů a měla určitá pravidla. To znamená, že se snažila být symetrická, dodržovat poměrů (rozměry pokojů, oken a dveří, ale i rozpětí mezi sloupy), a podobně.

Samozřejmě jsem zde tyto geometrické proporce našla a vyznačila je barevně.


  • dveře a okna v jedné přímce
  • sloupy ve stejné vzdálenosti
  • celý objekt je osově souměrný
  • rozměry místnosti v poměru 1:1 (čtverce) nebo 1:1,5 (obdélníky)
  • okna situovány vždy do prostřed místnosti